К содержанию
Ақылды. Пайдалы. Кейде байыпсыз.
12 млн ₸ ($26 600) дейінгі екінші қолдағы кроссовер: жеті нұсқа және әлсіз тұстары

12 млн ₸ ($26 600) дейінгі екінші қолдағы кроссовер: жеті нұсқа және әлсіз тұстары

Екінші нарықта 8–12 млн ₸-ға шынымен не алуға болады: жаңаға жақын Chery Tiggo 7 Pro-дан жеті орындық Santa Fe-ге дейін. Ең теңгерімдісі — 2,0 моторлы 2021–2023 жылғы Hyundai Tucson, ең сенімдісі — 2,5 моторы мен автоматы бар Toyota RAV4.

Фото: Alexander Migl, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

8–12 млн ₸ болғанда екінші нарықта кроссовердің шын таңдауы басталады: жүрісі аз 2021–2023 жылғы корей көліктері, 2010 жылдардың соңындағы жапон көліктері және жаңаға жақын қытай көліктері. 8 млн ₸-дан төменде негізінен жасы үлкендеу не класы кішірек көліктер қалады, ал 12 млн ₸-ға жақындағанда 12 млн ₸-ға дейінгі жаңа кроссоверлерді де естен шығармаған жөн — олардың кепілдігі бар, бөтен тарихы жоқ.

Былай іріктедік: бюджетте кемінде бірнеше ондаған хабарландыру болуы керек, техникасы мүмкіндігінше турбинасыз және роботсыз, ақаулары белгілі әрі алдын ала болжауға келетін, қызмет көрсетуі мен қосалқы бөлшегі кез келген қалада табылатын болуы шарт. Оған қоса өтімділік: кроссоверді кейін сату керек болады. Бағалар 2026 жылғы қазанның соңындағы kolesa.kz хабарландырулары бойынша алынды — бұл саудаласқанға дейінгі сатушы бағасы. Доллар Ұлттық банктің 2026 жылғы 26 қазандағы ресми бағамымен есептелді: $1 — 451,05 ₸.

1. Hyundai Tucson NX4 — ең теңгерімдісі

Төртінші буын Hyundai Tucson (NX4), рестайлингке дейінгі нұсқа, алдыңғы жақтан қиғаш көрініс
Фото: Alexander Migl, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

10–12 млн ₸-ға қандай кроссовер алу керек деген сұраққа ең айқын жауап — төртінші буын Hyundai Tucson. Бюджетте жүрісі 30–120 мың км болатын 2021–2023 жылғы көліктер сатылады, ал осы баға аралығында kolesa.kz-те Tucson-ның 800-ден астам хабарландыруы бар. 2022 жылдың сәуірінен бастап ол Алматыда құрастырылады, сондықтан қызмет көрсету мен қосалқы бөлшекте қиындық жоқ, ал сол көліктің жаңартылған нұсқасы қазір салондарда 12,49 млн ₸-дан сатылады.

Кәдімгі таратып бүрку жүйесі бар 2,0 мотор мен алты сатылы автоматты алған дұрыс: бұл жұптың елеулі ақауы жоқ, тек электронды термостатты кепілдік бойынша жиі ауыстырған. 2,5 GDI моторы (тікелей бүркуі бар — бензин цилиндрге тура беріледі) әлдеқайда ширақ, бірақ жүрісі аз кезінде-ақ май жей бастайды. Бояуы мен алдыңғы әйнегі әлсіз — сызат пен шақпа әр көлікте дерлік болады, ал жолы нашар жерде алдымен күпшек мойынтіректері мен тұрақтандырғыш тіректері сыр береді.

Бюджетіңіз 8–9 млн ₸-ға жақын болса, оған алдыңғы буын Tucson (TL) 2017–2020 жылғы көліктер сыяды. Бірақ оның 2,0 моторында цилиндр қабырғасы сызылып кетуі мүмкін — осыдан мотор суықта тықылдап, май жейді. Мұндай көлікті моторын тексертпей алмаңыз.

Қысқаша: 2,0 л, 150 а.к. (110 кВт), 6 сатылы автомат, алдыңғы не толық жетек, қалада төлқұжат бойынша 100 км-ге 11 л; не 2,5 л, 190 а.к. (140 кВт), 8 сатылы автомат, тек толық жетек; клиренсі 181 мм; жүксалғышы шамамен 540 л.

Бағасы: 2,0 моторлы 2021–2023 жылғы көліктер — 10–12 млн ₸ ($22 200–26 600), 2,5 моторлысы — 11,7–12 млн ₸ ($25 900–26 600); алдыңғы буын Tucson TL 2017–2020 жылғы — 8–10 млн ₸ ($17 700–22 200).

Артықшылықтары

  • Жүрісі аз, жас көліктер
  • Сенімді жұп: атмосфералық 2,0 және кәдімгі автомат
  • Тез сатылады, сервисі бүкіл елде бар

Кемшіліктері

  • Бояуы мен алдыңғы әйнегі әлсіз
  • 2,0 моторы толық жүкпен баяу, ал 2,5 май жейді

Кімге лайық: техникасы түсінікті жас көлік алып, кейін оны оңай сатқысы келетін отбасыға.

2. Toyota RAV4 — алдың да, ұмыттың

Рестайлингтен кейінгі төртінші буын Toyota RAV4 (XA40), гибрид нұсқасы, алдыңғы көрінісі
Фото: Vauxford, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Toyota RAV4 — жастығынан гөрі сенімділік пен қайта сатуды жоғары қоятындарға. Бюджетте 580-нен астам хабарландыру бар: көбі — 2013–2018 жылғы төртінші буын (XA40), ал 12 млн ₸-ға жақын жерде қазіргі бесінші буынның (XA50) алғашқы 2019 жылғы көліктері кездеседі. RAV4 шанағы тат баспайды, ал екінші нарықта Toyota бағасын бәрінен жақсы ұстайды.

XA40-тың ең жақсы нұсқасы — 2016 жылғы рестайлингтен кейінгі, 2,5 моторы мен кәдімгі алты сатылы автоматы барысы: оның елеулі әлсіз жері жоқ, тек қорап майын шамамен әр 60 мың км сайын ауыстырып тұру керек. Ең көп тарағаны — вариаторлы 2,0 (беріліс қатынасын сатысыз, бірқалыпты өзгертетін қорап). RAV4 вариаторы жаман емес, бірақ кез келген шу, жұлқыну не орнынан қозғалғандағы кідіріс қымбат жөндеудің белгісі. Рестайлингке дейінгі 2,0 моторлы көліктерде клапан жүрісін басқаратын тораптың істен шығуы жиі кездеседі — оны жөндемейді, тек ауыстырады.

Бүкіл буынға ортақ ақаулар: 100 мың км-ден кейін руль рейкасы тықылдайды, алдыңғы тежегіш қалыптары мен дискілері өте тез тозады, 2014 жылдың мамырына дейінгі көліктердің артқы сайлентблоктары (аспа иінтіректерінің резеңке-металл втулкалары) әлсіз, ал артқы дөңгелектерді қосатын муфта гуілдеп, дірілдеуі мүмкін.

Қысқаша: XA40 — 2,0 л, 146 а.к. (107 кВт), вариатор, не 2,5 л, 180 а.к. (132 кВт), 6 сатылы автомат; алдыңғы не толық жетек; клиренсі 197 мм.

Бағасы: 2016–2018 жылғы XA40 — 9,4–11,3 млн ₸ ($20 800–25 100), 2013–2015 жылғысы — 8–10 млн ₸ ($17 700–22 200); 2,0 моторы мен вариаторы бар 2019 жылғы XA50 — 10,5–11,6 млн ₸ ($23 300–25 700).

Артықшылықтары

  • Беделі және қайта сатқандағы ең жақсы баға
  • Шанағы тат баспайды
  • 2,5 мотор мен автоматы бар нұсқасы мазаламайды дерлік

Кемшіліктері

  • Сол ақшаға корей көліктерінен жасы үлкен
  • Руль рейкасы тықылдайды, тежегіштері тез тозады

Кімге лайық: көп жыл бойы тосын жағдайсыз жүргісі келетін және сол үшін жасы үлкендеу көлікке келісетіндерге.

3. Kia Sportage QL — аз ақшаға көбірек көлік

Рестайлингтен кейінгі төртінші буын Kia Sportage (QL), алдыңғы көрінісі
Фото: Vauxford, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Төртінші буын Kia Sportage (QL) техникасы жағынан Tucson TL-дің туысы, бірақ екінші нарықта тиімдірек: бюджетте 400-ге жуық хабарландыру бар, 8,3–11,5 млн ₸-ға 2018–2021 жылғы көліктер, көбіне бай жинақтамада сатылады. Қозғалтқыштары — атмосфералық 2,0 және 2,4, қорабы — кәдімгі алты сатылы автомат.

Әлсіз жері — моторлары, сондықтан Sportage-ды Tucson NX4-ке қарағанда мұқиятырақ тексеру керек. 2,0 моторының қаупі Tucson TL-дікімен бірдей: цилиндрдің сызылуы, май жеу, газ тарату тізбегінің (ол мотор клапандарын қозғайды) 150 мың км-ге қарай созылуы және 100 мың км-ден кейін катализатордың бұзылуы — оның керамика үгіндісі цилиндрге түсуі мүмкін. Тікелей бүркуі бар 2,4 моторы да май жеуге бейім. Сатып алар алдында эндоскоппен — шам тесігі арқылы цилиндрге енгізілетін камерамен — тексерту міндетті. Ұсақ-түйектен: руль рейкасы тықылдайды, бояуы жұмсақ, тез сызылады, хромы түлейді.

10–12 млн ₸ жұмсауға дайын болсаңыз, бесінші буынды (NQ5) — 2022–2024 жылғы көліктерді қараңыз: оның атмосфералық 2,0 және 2,5 моторлары қазіргі Tucson-ныкімен бірдей.

Қысқаша: 2,0 л, 150 а.к. (110 кВт) не 2,4 л, 184 а.к. (135 кВт), 6 сатылы автомат, алдыңғы не толық жетек; клиренсі 182 мм.

Бағасы: 2018–2021 жылғы Sportage QL — 8,3–11,5 млн ₸ ($18 400–25 500); 2022–2024 жылғы бесінші буын — 10–12 млн ₸ ($22 200–26 600).

Артықшылықтары

  • Сол жылғы Tucson-нан арзан
  • Жабдықталуы бай
  • Қарапайым классикалық автомат

Кемшіліктері

  • Сатып алар алдында тексеруді қажет ететін моторлар
  • Бояуы жұмсақ, рейкасы тықылдайды

Кімге лайық: арзанырақ корей кроссоверін қалайтын және жақсы диагностикаға ақша төлеуге дайын адамға.

4. Hyundai Santa Fe TM — ең үлкені

Төртінші буын Hyundai Santa Fe (TM), алдыңғы көрінісі
Фото: Vauxford, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Төртінші буын Santa Fe (TM) — іріктеудегі ең ірі кроссовер: ұзындығы 4770 мм, жеті орындық нұсқалары да бар. Бюджетке 2018–2020 жылғы көліктер сыяды. Қазақстанда оларды тек толық жетекпен және 2,4 GDI бензин моторымен сатқан, ал 2018 жылы жаңа Santa Fe 11,4–16,2 млн ₸ тұрған — қазір екінші қолдағысына сол кездегі базалық нұсқаның бағасындай дерлік сұрайды.

Салоны тыныш әрі кең, аспасы жұмсақ. Басты қауіп — тікелей бүркуі бар сол 2,4 моторы: 80 мың км-ден кейін ол цилиндр сызылып, май жеуі мүмкін, фаза ауыстырғыштары (клапандардың ашылу сәтін өзгертетін механизмдер) тозады, газ тарату тізбегі созылады. Сондықтан сатып алғанға дейін — эндоскоп және май шығынын тексеру. Біздің жолдарда сайлентблоктар, шар тіректері мен күпшек мойынтіректері тез тозады, ал капот пен қанат жиектеріндегі бояу әлсіз.

Қысқаша: 2,4 л, 188 а.к. (138 кВт), 6 сатылы автомат, толық жетек; ұзындығы 4770 мм; клиренсі 185 мм; бес не жеті орын.

Бағасы: 2018–2020 жылғы көліктер — 9,2–12 млн ₸ ($20 400–26 600); 2019 жылғысы — әдетте 10,5–12 млн ₸ ($23 300–26 600).

Артықшылықтары

  • Салоны ең кең, жеті орындық нұсқасы бар
  • Әр көлікте толық жетек
  • Аспасы жайлы, салоны тыныш

Кемшіліктері

  • 2,4 GDI моторын мұқият тексеру керек
  • Жүрісі көп: бюджеттегі көп көлік 130–200 мың км жүрген

Кімге лайық: кеңдік, толық жетек және трассада көп жүру керек үлкен отбасыға.

5. Mitsubishi Outlander — ең жас жапон көлігі

Рестайлингтен кейінгі үшінші буын Mitsubishi Outlander (PHEV гибрид нұсқасы), алдыңғы көрінісі
Фото: Vauxford, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Үшінші буын Outlander — осы бюджет ішінде мүлде жас күйінде табуға болатын санаулы жапон кроссоверлерінің бірі: 2022 жылғы көліктер 15–80 мың км жүріспен сатылады. Бұл аралықта жүзге жуық хабарландыру бар. Артықшылығы — үлкен клиренс, қарапайым атмосфералық моторлар және муфталы толық жетек: алдыңғы дөңгелектер тайғанай бастағанда артқылары өздігінен қосылады.

Басты мәселе — вариатор: көп көлікте оны 100 мың км шамасында жөндеуге тура келеді, тек мінсіз күтімде ғана 250–300 мың км жүреді. Сатушыдан қорап майын ауыстыру тарихын сұраңыз. Моторларына, аспасы мен электрикасына иелері шағымданбайды дерлік, бірақ тұрақтандырғыш втулкалары мен тіректері тез тозады, алдыңғы әйнек тастан жарылады, ал қыста аккумулятор тез отырады. Бояуы әлсіз, түбін татқа тексерген жөн.

Қысқаша: 2,0 л, 146 а.к. (107 кВт) не 2,4 л, 167 а.к. (123 кВт), вариатор, алдыңғы не толық жетек; клиренсі шамамен 215 мм.

Бағасы: 2019–2022 жылғы көліктер — 8–11,9 млн ₸ ($17 700–26 400); 2022 жылғысы — негізінен 9–11,3 млн ₸ ($20 000–25 100).

Артықшылықтары

  • Жүрісі аз, жас көліктер
  • Іріктеудегі ең биік клиренс
  • Қарапайым әрі сенімді моторлар

Кемшіліктері

  • Вариатордың ресурсы шектеулі
  • Бояуы мен алдыңғы әйнегі әлсіз

Кімге лайық: қала сыртына, қара жолмен жиі шығатын және жасырақ көлік қалайтындарға.

6. Nissan X-Trail T32 — кең, бірақ ескертпесі бар

2018 жылғы үшінші буын Nissan X-Trail (T32), алдыңғы жақтан қиғаш көрініс
Фото: OSX, Wikimedia Commons, қоғамдық игілік

Nissan X-Trail T32 — салоны үлкен, жабдықталуы бай, клиренсі 210 мм, ал бағасы сол жылғы корей көліктерінен төмен: 2017–2020 жылғы көліктер 8,2–11 млн ₸-ға сатылады. Бюджетте 150-ге жуық хабарландыру бар.

Арзандығының себебі — техникасында. Көліктердің дені вариаторлы: майын әр 40 мың км сайын ауыстырса, ол 180–200 мың км жүреді, ал бюджеттегі көліктер көбіне 100–170 мың км жүріп қойған. 2,0 моторы 120–150 мың км-ден кейін май жей бастайды, 2,5-те де бұл 120 мың км-ден кейін басталады, ал газ тарату тізбегі шамамен 150 мың км-ге дейін шыдайды. Аспасы сықырлайды, 100 мың км-ге қарай жөндеуді қажет етеді, жүксалғышы шағын әрі пішіні ыңғайсыз. Оның үстіне X-Trail тез арзандайды — кейін оны сату Tucson не RAV4-ке қарағанда қиынырақ.

Қысқаша: 2,0 л, 144 а.к. (106 кВт) не 2,5 л, 171 а.к. (126 кВт), вариатор, алдыңғы не толық жетек; клиренсі 210 мм.

Бағасы: 2017–2020 жылғы көліктер — 8,2–11 млн ₸ ($18 200–24 400).

Артықшылықтары

  • Клиренсі 210 мм
  • Салоны кең әрі бай жабдықталған
  • Сол жылғы корей көліктерінен арзан

Кемшіліктері

  • Вариатор және 120 мың км-ден кейін моторлардың май жеуі
  • Аспасы әлсіз, бағасы тез түседі

Кімге лайық: арзанырақ, сыйымды кроссовер керек және жүрісі аз, қызмет көрсетуі расталған көлікті іздеуге дайын адамға.

7. Chery Tiggo 7 Pro — жаңаға жақыны

Салоннан жаңа шыққандай көлік қаласаңыз, 8–9,6 млн ₸-ға 6 мыңнан 80 мың км-ге дейін жүрген 2023–2025 жылғы Chery Tiggo 7 Pro сатылады. Бюджетте 50-ге жуық хабарландыру бар. 2023 жылы жаңа Tiggo 7 Pro 12,4 млн ₸-дан басталған, яғни екі-үш жылда көлік бағасының үштен біріне жуығын жоғалтады. Екінші қолдан алатынға бұл — пайда, кейін сататынға — шығын. Ал салондарда Tiggo 7-нің жаңа буыны сатылып жатыр.

Көп тарағаны — 147 ат күшті 1,5 турбомоторы, вариаторы және алдыңғы жетегі бар нұсқа. Моторы қарапайым — таратып бүрку, шойын блок, АИ-92 бензинмен жүреді — және 200 мың км-ге дейін әдетте мазаламайды. Вариатор 100 мың км-ден кейін тозады, жөндеуі қымбат. Басты кесірі — электроника. Тежегенде дөңгелектің құлыпталып қалуына жол бермейтін ABS жүйесі ақаулайды (бағдарламасын жаңартса түзеледі), орталық құлып пен жүксалғыш жетегі істемей қалады, мультимедиа қатып қалады. Аспасы 80–120 мың км шыдайды, тұрақтандырғыш тіректері — шамамен екі есе аз. Бұл нұсқаның толық жетегі жоқ: ол тек 1,6 турбомоторы мен роботы бар Pro Max-та болған.

Қысқаша: 1,5 л турбо, 147 а.к. (108 кВт), вариатор, алдыңғы жетек; клиренсі 190 мм; жүксалғышы 475 л; бензин АИ-92.

Бағасы: 2023–2025 жылғы көліктер — 8–9,6 млн ₸ ($17 700–21 300).

Артықшылықтары

  • Жүрісі ең аз, ең жас көліктер
  • Заманауи жабдық
  • АИ-92-мен жүретін қарапайым мотор

Кемшіліктері

  • Бағасы тез түседі
  • Электроникасы қыңыр, толық жетегі жоқ

Кімге лайық: екінші қолдағы көліктің ақшасына жаңаға жақын көлік алып, оны ұзақ мінгісі келетіндерге.

Бір кестеде салыстыру

Модель, бюджеттегі жылдарыҚозғалтқыш / қорап / жетекБағасы, ₸Бағасы, $Басты артықшылығыБасты кемшілігі
Hyundai Tucson NX4, 2021–20232,0 150 а.к., автомат, алдыңғы не толық10–12 млн22 200–26 600Жас, тез сатыладыБояуы әлсіз
Toyota RAV4 XA40, 2016–20182,0 вариатор не 2,5 автомат, алдыңғы не толық9,4–11,3 млн20 800–25 100Сенімділік, қайта сатуЖасы үлкендеу
Kia Sportage QL, 2018–20212,0 не 2,4, автомат, алдыңғы не толық8,3–11,5 млн18 400–25 500Tucson-нан арзанМоторын тексеру керек
Hyundai Santa Fe TM, 2018–20202,4 188 а.к., автомат, толық9,2–12 млн20 400–26 600Кеңдік, 7 орынға дейін2,4 моторының май жеу қаупі
Mitsubishi Outlander, 2019–20222,0 не 2,4, вариатор, алдыңғы не толық8–11,9 млн17 700–26 400Клиренс, жас көліктерВариатор ресурсы
Nissan X-Trail T32, 2017–20202,0 не 2,5, вариатор, алдыңғы не толық8,2–11 млн18 200–24 400Клиренсі 210 мм, бағасыВариатор, тез арзандайды
Chery Tiggo 7 Pro, 2023–20251,5 турбо 147 а.к., вариатор, алдыңғы8–9,6 млн17 700–21 300Жаңаға жақынЭлектроника, өтімділік

Біз нені алар едік

  • Отбасына күнделікті көлік керек болса — 2,0 моторлы 2021–2023 жылғы Hyundai Tucson, 10–11,5 млн ₸ ($22 200–25 500): техникасы қарапайым жас көлік, кейін оңай сатылады.
  • Бәрінен бұрын сенімділік маңызды болса — 2,5 моторы мен автоматы бар 2016–2018 жылғы Toyota RAV4, 10–11,3 млн ₸ ($22 200–25 100): Tucson-нан жасы үлкен, есесіне әлсіз жері жоқтың қасы.
  • Үлкен отбасы мен трассаға — 2019 жылғы Hyundai Santa Fe, 10,5–12 млн ₸ ($23 300–26 600), бірақ тек моторын эндоскоппен тексерткен соң.
  • Бюджет 8 млн ₸-ға жақын болса — жас көлік керек болса 2023–2024 жылғы Chery Tiggo 7 Pro, ал өтімділік маңызды болса жақсы диагностикадан өткен 2018–2019 жылғы Kia Sportage.

Бұл бюджеттің басты ережесі: нақты көліктің жағдайы модельден маңыздырақ. Сатып алар алдында шанағын қалыңдық өлшегішпен (қай жері қайта боялғанын не тегістелгенін көрсетеді), моторын эндоскоппен, қорабын диагностикада тексеріп, VIN бойынша тарихын қараңыз: жол апаты, иелерінің саны, таксиде жүрген-жүрмегені. Ескеріңіз: X-Trail пен Outlander хабарландыруларындағы «автомат» дегені көбіне вариатор болып шығады.

Тағы нені қарауға болады

  • Екінші буын Mazda CX-5 — жақсы жүреді әрі сенімді, бірақ бюджетте небәрі он шақты хабарландыру бар, бағасы 8,4–11 млн ₸ ($18 600–24 400): таңдайтын ештеңе жоқ дерлік.
  • Екінші буын Volkswagen Tiguan — 2017–2021 жылғы көліктер 9–12 млн ₸ ($20 000–26 600), бұрылыста бәрінен дәл. Бірақ дені турбомоторлы және DSG роботы (екі ілінісуі бар қорап) бар, оны жөндеу қымбат, ал хабарландыру 70-ке жетпейді.
  • Haval H6 — жүрісі аз 2022 жылғы көліктер шамамен 10 млн ₸ ($22 200) тұрады, бірақ роботы бар турбомотор ұзақ мерзімде болжауға келмейді, ал Haval-дың екінші нарығы әзірге корей көліктерінен әлсіз. Бұл баға аралығында Jolion-ды негізінен жаңа күйінде сатады.
  • Жаңа Hyundai Mufasa — жүрісі бар көлікпен тәуекел еткіңіз келмесе: Алматыда құрастырылатын, атмосфералық 2,0 моторы мен автоматы бар кроссовер акциямен 10,99 млн ₸-дан басталады ($24 400).

Бюджетіңіз шағындау болса, 5 млн ₸-ға дейінгі екінші қолдағы көліктер іріктеуімізді қараңыз.

Дереккөздер: ҚР Ұлттық банкі — валюта бағамы, Kolesa.kz — Hyundai Tucson хабарландырулары, Kolesa.kz — Toyota RAV4 хабарландырулары, Kolesa.kz — Kia Sportage хабарландырулары, Kolesa.kz — Hyundai Santa Fe хабарландырулары, Kolesa.kz — Mitsubishi Outlander хабарландырулары, Kolesa.kz — Nissan X-Trail хабарландырулары, Kolesa.kz — Chery Tiggo 7 Pro хабарландырулары, Kolesa.kz — Mazda CX-5 хабарландырулары, Kolesa.kz — Volkswagen Tiguan хабарландырулары, За рулём — Tucson IV сенімділігі, За рулём — екінші қолдағы Tucson III, За рулём — Hyundai мен Kia 2,0 моторының ақаулары, За рулём — 2012–2018 жылғы RAV4 ақаулары, За рулём — Kia Sportage IV ақаулары, Kolesa.kz — 2018 жылы Қазақстандағы Santa Fe, За рулём — Santa Fe IV моторлары мен өлшемдері, VVM-Auto — Santa Fe 4 әдеттегі ақаулары, За рулём — Outlander III жиі бұзылулары, За рулём — X-Trail T32 артықшылықтары мен кемшіліктері, За рулём — Tiggo 7 Pro сенімділігі, Autospot — Tiggo 7 Pro сипаттамалары, Bes.media — 2023 жылы Қазақстандағы Tiggo 7 Pro бағалары, Курсив — 10 млн ₸-ға дейінгі екінші қолдағы кроссоверлер, Digital Business — 10 млн ₸-ға екінші нарық не ұсынады.